I letošní podzim přinese oslavu architektury v podobě jubilejního – již 5. ročníku – Grand Prix Architektů Festivalu, který pořádá společnost GROHE spolu s Obcí architektů, pořadatelem GPA Národní ceny za architekturu.
Do nadcházejícího ročníku se letos přihlásilo 275 projektů, ze kterých následně porota vybrala 50 finalistů. Ti budou následně o své vítězství bojovat ve druhém kole, které proběhne právě v rámci 5. ročníku Grand Prix Architektů Festivalu by GROHE poslední říjnové pondělí.
Seznam finalistů si můžete prohlédnout zde.
Předseda Obce architektů Oleg Haman k výběru finalistů uvedl: “Po prvním kole jsou projekty seřazeny ve skupinách podle počtu bodů, které jim udělila porota v 1. kole hodnocení. Ale často finální rozhodnutí poroty toto pořadí ne zcela respektuje a máme příklady, kdy projekt, který měl 5 hlasů po prvním kole, nezískal žádnou cenu. Oproti tomu známe případy, kdy projekt se třemi hlasy (což je minimum pro postup mezi 50 finalistů) získal Grand Prix. Velice důležitým podkladem pro finální rozhodnutí poroty jsou prezentace samotných architektů v průběhu Grand Prix Architektů Festivalu. Všichni finalisté se musí prezentovat, to je podmínka 2. kola rozhodování poroty.”
Festival a slavnostní předávání se letos uskuteční ve Velké dvoraně Veletržního paláce, jejíž prostory přináší příslib ještě větší velkoleposti.
Stejně jako v uplynulých letech se porota skládá z významných osobností architektonického světa, čtyř zahraničních hostů a jednoho českého porotce, což zajišťuje nezávislost a objektivitu. Letos v ní najdeme například Balázse Bognára z celosvětově známého japonského studia Kengo Kuma & Associates nebo Amandu Levete, která je současně předsedkyní poroty.
Hlavní ceny soutěže:
- Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota
- Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí Rada Obce architektů
Porota uděluje další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích:
- Novostavba
- Rekonstrukce
- Rodinný dům
- Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře
Dále jsou uděleny ceny za:
- Interiér – malá žlutá kostka
- Urbanismus – malá fialová kostka
- Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka
Součástí večera je také vyhlášení Ceny za celoživotní dílo, kterou obdrží významná osobnost české architektonické scény.
Soutěž založila jako předsedkyně Obce architektů v roce 1993 Prof. Ing. Akad. Arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.
Obec architektů je spolek s tradicí od roku 1921, pokračovatel spolků architektů z první republiky. V roce 1989 se transformoval ze Svazu Architektů a v letech 1990 až 1993 se podílel na založení profesní organizace České komory architektů. V roce 1948 se stal zakládajícím členem Mezinárodního svazu architektů (UIA), ve kterém bylo členství České republiky novým vedením OA obnoveno v roce 2017, a tím bylo znovu vykročeno k zajištění ochrany a práv českých architektů ve světě. Současně je OA členem i Visegrádské skupiny (V4). Spolek je kulturní platformou českých architektů zajišťující spolkovou činnost s cílem propagovat české architekty široké odborné i laické veřejnosti jak v Česku, tak i v zahraničí.
Kontakt
Ing. arch. Oleg Haman
Předseda Obce architektů, z. s.
+420 603 877 788
info@obecarchitektu.cz