Přehlídka nejkvalitnější architektury v Česku

Soutěž Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu už od roku 1993 tradičně vyhlašuje česká Obec architektů. V roce 2019 založila značka Grohe Grand Prix Architektů Festival.

Fáze Grand Prix Architektů

Vyhlášení nového ročníku GPA-NCA a přihlašování projektů
Obec architektů každý rok na jaře vyhlásí zahájení nového ročníku. S tím se otevře registrační formulář pro přihlášení projektů.
Přihlášení projektu je velmi jednoduché a trvá maximálně 5-10 minut. Projekt je možné editovat do uzavření registrací. Projekt musí splňovat Všeobecné podmínky a Pravidla soutěže.
Obec architektů zveřejňuje na sociálních sítích a emailem podrobnosti a aktuální timeline daného ročníku.
První kolo porotování
Probíhá elektronicky. Porota nezávisle hodnotí všechny přihlášené projekty. Vyhodnocením tohoto porotování je SHORTLIST 50 finalistů.
Vernisáž
Na vernisáži jsou představeny všechny projekty přihlášené do GPA-NCA pro daný rok. Zároveň jsou označeny projekty, které se dostaly do SHORTLIST 50.
Grand Prix Architektů Festival a druhé kolo porotování
Obec architektů a společnost Grohe pořádají Grand Prix Architektů Festival. Zde jsou projekty prezentovány před porotou v anglickém a českém jazyce. Porotu doplňuje student z řad Spolku posluchačů architektury. Porotce a student se mohou doptat na připomínky. Festival je možné sledovat i online na gpaf.cz.
Po prezentacích je druhé kolo zasedání poroty. Na základě diskuzí poroty a jejího rozhodnutí je vybrán vítěz GPA-NCA a další laureáti.
Galavečer Grand Prix Architektů
Na slavnostní zakončení Grand Prix Architektů jsou zveřejněni laureáti a vítězné projekty. Vítězové jsou oceněni ikonickou skleněnou kostkou a diplomem. Součástí večera je také vyhlášení Ceny za celoživotní dílo, kterou obdrží významná osobnost české architektonické scény.

Hlavní ceny soutěže

Grand Prix Architektů
velká modrá kostka
udílí porota
Cena za životní dílo
velká červená kostka
udílí Rada Obce architektů
Porota uděluje další ceny v následujících kategoriích:
Novostavba
malá modrá kostka
Rekonstrukce
malá modrá kostka
Rodinný dům
malá modrá kostka
Architektonický design
malá modrá kostka
Interiér
malá žlutá kostka
Urbanismus
malá fialová kostka
Krajinářská architektura
malá zelená kostka
Cena za šetrnou stavbu
malá stříbrná kostka
udělena ve spolupráci
s Českou radou pro šetrné budovy

Seznamte se s porotou

V porotě Grand Prix Architektů 2024 uvítáme profesora Rafiho Segala z Massachusetts Institute of Technology (MIT), kde vede program Masters of Science in Urbanism. Dále přivítáme profesorku architektury z The Royal Danish Academy School of Architecture Annu Beim, která se ve svém výzkumu zaměřuje na současné a historické teorie a praxe stavební kultury a tektoniky a obdržela od UIA cenu Jeana Tschumiho za architektonické psaní, spolu s profesorem Vladimírem Šlapetou.

V porotě je také prezidentka Asociace finských krajinných architektů Pia Kuusiniemi. Ze Slovenska přijal pozvání Martin Jančok ze studia Plural, které navrhlo mimo jiné experimentální vilu Bórik v Žilině. Českou republiku zastupuje Michal Gabaš, který se svým ateliérem Apropos Architects vytvořil vítězný návrh českého pavilonu pro EXPO 2025 v Ósace.

Rafi Segal
Rafi Segal
IL / USA

Předseda poroty

Rafi Segal (*1967) je architekt, urbanista a vědec, působící jako docent architektury a urbanismu na MIT v Cambridge, USA. Vede své vlastní studio v Bostonu, kde se od roku 2015 zaměřuje na výzkum, jak nové koncepty sdílení a kolektivity ovlivňují design budov a formování měst. Jeho práce byly vystavovány na prestižních akcích, jako je bienále architektury v Benátkách a Rotterdamu, a přednášel na univerzitách jako Harvard, The Cooper Union a Kolumbijská univerzita.

Segal vystudoval architekturu na Technionu v Izraeli a doktorát získal na Princetonu. Mezi jeho významné projekty patří spolupráce na Muzeu Palmach v Tel Avivu a vítězství v soutěži na návrh Národní knihovny Izraele v roce 2012, kde navrhl budovu jako krajinu kamenných schodů inspirovanou jeruzalémskými kopci.

Anne Beim
Anne Beim
DK

Anne Beim (*1964) je profesorka architektury na Královské dánské akademii a předsedkyně Centra pro průmyslovou architekturu (CINARK). Má tituly M. Arch. a PhD, a během svého doktorátu působila jako hostující vědkyně na University of Pennsylvania. Za své přínosy v architektonickém psaní získala cenu Jeana Tschumiho od Mezinárodní unie architektů (UIA).

Anne Beim vede interdisciplinární projekty zaměřené na udržitelnou industrializovanou architekturu a tektoniku. V roce 2023 získala se svým týmem cenu Sustainable Research and Design za projekt „Biogenic Construction: Furry Architecture“.

Pia Kuusiniemi
Pia Kuusiniemi
FI

Pia Kuusiniemi (*1974) je krajinná architektka a prezidentka Finské asociace krajinných architektů, od května 2024 zvláštní vyslankyně pro World Green Infrastructure Network. Je držitelkou stříbrné medaile Finské asociace krajinných architektů za velký přínos asociaci v oblasti krajinářské architektury (2020).

Spoluzaložila finské studio Loci Landscape Architects se kterým má za sebou mnoho realizací, například Hřiště Åvik ve Vantaa (2020), Škola Kirkkojärvi v Espoo (2010) nebo Rezidenční blok Greenest of the Green v Helsinkách (2017).

Martin Jančok
Martin Jančok
SK

Martin Jančok (*1978) je slovenský architekt, jehož Villa Bôrik byla nominována na Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Awards 2024. Vystudoval Fakultu architektúry STU v Bratislavě. Praxi získal v ateliéru zerozero.

Od roku 2009 má svůj ateliér PLURAL v Bratislavě, který charakterizuje důsledná analytická cesta, hledání a následné konfrontování možných řešení a forem. Je autorem vítězného návrhu Administrativně-technické budovy Zdravotnické záchranné služby v Praze. Projekt reagoval na požadovanou komplexnost i komplikovanost provozu, ale také na pohodlí uživatelů.

Michal Gabaš
Michal Gabaš
CZ

Michal Gabaš (*1987) je architekt a spoluzakladatel studia Apropos Architects, které má pobočky v Curychu, Praze a Haagu.  V roce 2013 dokončil Fakultu architektury ČVUT. Zkušenosti nasbíral také na Technické univerzitě v Eindhovenu. Praxi získal jak v pražských, tak švýcarských ateliérech – Annette Gigon/Mike Guyer, Herzog & de Meuron či Stöckli Grenacher Schäubli AG.

Je jedním z autorů Českého pavilónu pro světovou výstavu EXPO 2025 v japonské  Ósace.