V porotě Grand Prix Architektů 2024 uvítáme profesora Rafiho Segala z Massachusetts Institute of Technology (MIT), kde vede program Masters of Science in Urbanism. Dále přivítáme profesorku architektury z The Royal Danish Academy School of Architecture Annu Beim, která se ve svém výzkumu zaměřuje na současné a historické teorie a praxe stavební kultury a tektoniky a obdržela od UIA cenu Jeana Tschumiho za architektonické psaní, spolu s profesorem Vladimírem Šlapetou.
V porotě je také prezidentka Asociace finských krajinných architektů Pia Kuusiniemi. Ze Slovenska přijal pozvání Martin Jančok ze studia Plural, které navrhlo mimo jiné experimentální vilu Bórik v Žilině. Českou republiku zastupuje Michal Gabaš, který se svým ateliérem Apropos Architects vytvořil vítězný návrh českého pavilonu pro EXPO 2025 v Ósace.
Předseda poroty
Rafi Segal (*1967) je architekt, urbanista a vědec, působící jako docent architektury a urbanismu na MIT v Cambridge, USA. Vede své vlastní studio v Bostonu, kde se od roku 2015 zaměřuje na výzkum, jak nové koncepty sdílení a kolektivity ovlivňují design budov a formování měst. Jeho práce byly vystavovány na prestižních akcích, jako je bienále architektury v Benátkách a Rotterdamu, a přednášel na univerzitách jako Harvard, The Cooper Union a Kolumbijská univerzita.
Segal vystudoval architekturu na Technionu v Izraeli a doktorát získal na Princetonu. Mezi jeho významné projekty patří spolupráce na Muzeu Palmach v Tel Avivu a vítězství v soutěži na návrh Národní knihovny Izraele v roce 2012, kde navrhl budovu jako krajinu kamenných schodů inspirovanou jeruzalémskými kopci.
Anne Beim (*1964) je profesorka architektury na Královské dánské akademii a předsedkyně Centra pro průmyslovou architekturu (CINARK). Má tituly M. Arch. a PhD, a během svého doktorátu působila jako hostující vědkyně na University of Pennsylvania. Za své přínosy v architektonickém psaní získala cenu Jeana Tschumiho od Mezinárodní unie architektů (UIA).
Anne Beim vede interdisciplinární projekty zaměřené na udržitelnou industrializovanou architekturu a tektoniku. V roce 2023 získala se svým týmem cenu Sustainable Research and Design za projekt „Biogenic Construction: Furry Architecture“.
Pia Kuusiniemi (*1974) je krajinná architektka a prezidentka Finské asociace krajinných architektů, od května 2024 zvláštní vyslankyně pro World Green Infrastructure Network. Je držitelkou stříbrné medaile Finské asociace krajinných architektů za velký přínos asociaci v oblasti krajinářské architektury (2020).
Spoluzaložila finské studio Loci Landscape Architects se kterým má za sebou mnoho realizací, například Hřiště Åvik ve Vantaa (2020), Škola Kirkkojärvi v Espoo (2010) nebo Rezidenční blok Greenest of the Green v Helsinkách (2017).
Martin Jančok (*1978) je slovenský architekt, jehož Villa Bôrik byla nominována na Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Awards 2024. Vystudoval Fakultu architektúry STU v Bratislavě. Praxi získal v ateliéru zerozero.
Od roku 2009 má svůj ateliér PLURAL v Bratislavě, který charakterizuje důsledná analytická cesta, hledání a následné konfrontování možných řešení a forem. Je autorem vítězného návrhu Administrativně-technické budovy Zdravotnické záchranné služby v Praze. Projekt reagoval na požadovanou komplexnost i komplikovanost provozu, ale také na pohodlí uživatelů.
Michal Gabaš (*1987) je architekt a spoluzakladatel studia Apropos Architects, které má pobočky v Curychu, Praze a Haagu. V roce 2013 dokončil Fakultu architektury ČVUT. Zkušenosti nasbíral také na Technické univerzitě v Eindhovenu. Praxi získal jak v pražských, tak švýcarských ateliérech – Annette Gigon/Mike Guyer, Herzog & de Meuron či Stöckli Grenacher Schäubli AG.
Je jedním z autorů Českého pavilónu pro světovou výstavu EXPO 2025 v japonské Ósace.