Prezentace projektu proběhne
Přejít do místnosti

Chata nad Sušicí

Ateliér a jména autorů

BYRÓ architekti / Jan Holub, Tomáš Hanus

Typ projektu
Architektonický design
místo realizace
Sadová (bez č.p.), Sušice
investor
Radka Faltusová, Praha
dodavatel

svépomocí

Datum kolaudace
12/2022
Fotograf
Popis hlavní myšlenky projektu

Chata nad Sušicí je koncipována jako volnočasový dům pro jednu obyvatelku (a její hosty). Dům se nachází na rozhraní města a volné krajiny, na úzké a svažité parcele, ze které je nádherný výhled na město a přilehlou Šumavu. Drobný objekt je situován na hraně pozemku a přístupové cesty, kde jeho štít plynule přechází ve vstupní branku a plot, který je stejně jako fasáda domu tvořen nehoblovanými střešními latěmi. Latě plotu postupně řídnou, díky čemuž ponechávají vizuální kontakt mezi dvorkem a okolními stromy. Zároveň však poskytují obyvatelům soukromí před pohledy kolemjdoucích, jelikož pod úhlem tvoří neprůhlednou stěnu. Princip domu-plotu je umocněn důsledným použitím červené barvy, která je inspirována základovou červenou barvou, která se objevuje na většině plotů i chat v okolí.

Dům si pečlivě chrání své soukromí a zároveň nabízí výhledy směrem do zahrady, na město i okolní krajinu. Díky tomu, že je objekt určen pro jednoho obyvatele, promítli jsme do jeho uspořádání maximálně otevřenou dispozici. Do hlavního prostoru domu je vložen pouze objem s koupelnou a toaletou, který odstiňuje zádveří a niku na spaní od obytného prostoru s kuchyní. Převýšený prostor se šikmou střechou dává malé půdorysné ploše potřebnou třetí dimenzi a poskytuje prostor určený na přespání hostů.

Motiv prohnuté střechy je na domě určitou nadstavbou a hrou. Od počátku jsme věděli, že projekt musí být nízkonákladový a budeme pracovat s velmi drobnou stavbou. Zároveň jsme chtěli propůjčit domu i jeho vnitřnímu prostoru detail a určitou jedinečnou náladu, která ho bude definovat. Dlouho jsme hledali na trhu typizovaných stavebních konstrukcí a shodou okolností jsme se dostali k prohýbaným střešním nosníkům, které byly překvapivě levné a pomohli nám vtisknout objektu jeho charakter... Díky prohnuté střeše při pohledech ze zahrady a z dálky kopíruje křivka domu horizont krajiny a symbolicky uzavírá řadu okolních chatek. Zároveň je zblízka téměř neznatelná a samotní obyvatelé jí příliš nevnímají.

Další aspekt, který významně definuje tento projekt, jsou jeho nízké stavební náklady. Byť to na první pohled nejspíš není patrné, dům byl postaven v podstatě z toho nejlevnějšího, co bylo k dispozici. Fasádu domu tvoří náhodně kladené a orientované nehoblované střešní latě, podlaha je betonová, okna plastová, vnitřní povrchy jsou z omítek, překližky druhé jakosti a obkladů 10x10cm, podlaha v koupelně z průmyslové gumy apod...

technické informace

Specifické jsou, minimálně pro nás jako architekty, také okolnosti vzniku celého domu. Kromě návrhu, projektové dokumentace a povolovacího procesu jsme stáli u celého projektu se vším všudy - z větší části jsme totiž dům nakonec i postavili ve dvou lidech svépomocí. Z projektu se tak pro nás stal experiment se vším všudy... (Během návštěvy stavby, kdy jsme přijeli zkontrolovat hrubou stavbu a dohodnout se na systému fasádního laťování, se stavební firma ukázala jako natolik nekompetentní, že jsme byli nuceni se s ní rozloučit a hledat náhradu.

Vzhledem k tomu, že jsme operovali s velmi omezenými prostředky, nikoho jsme nenašli a pustili se tak do fasády během jednoho letního týdne sami.) Nakonec jsme na domě strávili asi tři měsíce, vyplnili covidové pauzy v ateliéru a kromě několika drobností jsme dům dokončili kompletně vlastními silami, do posledního detailu a včetně interiéru.

Šetrnost budovy
Enviromentální certifikace
Typ a dosažená úroveň certifikátu
-
Hospodaření s vodou
Využívá se dešťová voda pro zalévání?
Využívá se dešťová voda pro další účely, např.  splachování toalet?
Je na budově zelená střecha nebo fasáda?
Využívá se nějak přečištěná šedá voda (např.  z  umyvadel a  sprch)?
Kvalita vnitřního prostředí
Je dostatek čerstvého vzduchu řízen automatizovaně?
Jsou komfortní teploty v letním a zimním období řízeny automatizovaně?
Je zajištěno přirozené osvětlení ve všech pobytových prostorech?
Je umělé osvětlení řízeno automatizovaně?
Je zajištěna akustická pohoda (zejména doba dozvuku)?
Zahrnuje dispoziční řešení prvky zónování a ergonomie?
Principy cirkulární ekonomiky
Využívá se v projektu recyklovaných materiálů?
Využívá se v projektu recyklovatelných materiálů?
Prosazují se v projektu materiály s doloženou Environmentální deklarací o produktu (EPD)?
Využívají se jiné certifikace udržitelnosti materiálů a prvků?
Energetická náročnost
Třída energetické náročnosti budovy dle Průkazu energetické náročnosti budovy
C
Uvažuje se s efektivním energetickým managementem (měření a pravidelná analýza dat o  spotřebách)?
Využívají se obnovitelné zdroje energie (např. solární systém, fotovoltaika)?
Návaznost na okolí
Umožňuje projekt snadné využívání hromadné dopravy?
Podporuje projekt využívání alternativní dopravy (např. cyklo, pěšky apod.)?
Je v blízkém okolí budovy přístup k odpočinkovým přírodním zónám (např. parky)?

Další projekty