Vojtěšek architekti, ak. arch. Milan Varvařovský / MgA. Tereza Vojtěšková, ak. arch. Milan Varvařovský
GEOSAN GROUP a.s., U NEMOCNICE 430, 280 02 KOLÍN III, IČO: 281 69 522
POHL cz, a.s., NA POMEZÍ 2483, 252 63 ROZTOKY, IČO: 256 06 468
Obermeyer – Helika, a.s., Beranových 65, 199 21 Praha 9
Stavba nabízí zázemí a kanceláře pro inovativní firmy, technologické nadšence, programátory i začínající podnikatele.
Prvním krokem k obnově bylo bourání. Interiér původně sloužil k nadzemnímu uskladnění masivních pivovarnických sudů a původní fasády tak byly slepé, téměř bez oken.
Samotnému návrhu proto předcházel dialog se zástupci památkové péče, techniky a odborníky z oblasti statiky staveb. Během něj se podařilo prosadit a následně do návrhu vtisknout otevření fasád objektu probouráním okenních otvorů. Díky velkorysým se podařilo v interiéru domu zajistit dostatek přirozeného světla pro jeho další využití.
Prvním krokem ke konverzi proto byla snaha o celkové jak horizontální, tak vertikální zpřístupnění a vzájemné propojení jednotlivých hmot stavby. Na to navázala organizace jednotlivých vnitřních funkcí uvnitř objektu, ale také řešení jeho návazností na okolní venkovní plochy. Hmotově nižší severní část objektu orientovaná do ulice Sladová slouží jako hlavní vstup podtržený velkorysou nástupní rampou. Přízemní část je primárně koncipována pro užívání veřejností. Je zde umístěna recepce, multifunkční sál s kapacitou až 300 osob, umožňující pořádání široké palety kulturních a vzdělávacích akcí, konferenční místnosti a dílny. To vše včetně potřebného provozního, hygienického a gastro zázemí. Ve vyšších podlažích se nachází primárně kancelářské prostory s kapacitou až 500 pracovních míst, které jsou doplněny potřebnou kapacitu jednacích místností. Sedmé podlaží, ve kterém se historicky nacházela sušárna sladu, se proměnilo v druhý multifunkční prostor, tzv. SeedUp Space, pro neformální jednání uživatelů budovy. Prostory pro využití dále rozšiřuje pobytová střešní teras. Výšková dominanta komplexu Techtower, původně vodárenská věž, byla upravena do podoby komorní galerie.
Skladbu vnitřních funkcí doplňují laboratoře virtuální reality, dílny pro vývoj a testování dronů, ale také testovací vodní nádrž procházející skrze výšku čtyř podlaží včetně kompletního technologického a provozního zázemí.
Cestu k potřebnému navýšení užitné plochy kanceláří nabídlo využití možností masivních železobetonových konstrukcí původní stavby. Díky nim bylo možné velkorysou světlou výšku místností upravit formou nových vložených pater, které navýšily užitnou plochu o stovky metrů čtverečních.
Technické a konstrukční řešení objektu.
Bourací práce - jedná se zejména o vybourání plošných fasádních otvorů do býv. spodních a horních ležáckých sklepů z východní a západní fasády. Uvnitř objektů byly vybourány kromě kontaminovaných podlah 1.np ležáckých sklepů nové otvory do stěn i stropů.Původní svislé nosné stěny byly v celém rozsahu zachovány, opraveny a dozdívány plnými cihlami stejného formátu.Nové nosné konstrukce jsou z železobetonu. V ostatních případech se jedná o nenosné příčkové zdivo z keramického materiálu. Provedení ocelové konstrukce prosklené výtahové šachty je proveden v nejvyšší kvalitě s kvalitním řešením pohledových detailů spojů, svarů a montážních kotvicích prvků včetně povrchové úpravy.Obvodové stěny vytápěných pobytových místností jsou zatepleni z vnitřní strany vhodným izolačním systémem. Stávající nosné konstrukce stropů byly ponechány. Nově provedené vestavěné stropy jsou spřažené ocelo-betonové z nosníků, trapézového plechu a betonové desky. Všechny nové podlahy jsou jako těžké plovoucí s vloženými akustickými deskami proti kročejovému hluku a litými samonivelačními betonovými deskami.
Okna byly osazena nová ocelová okna v komplexním certifikovaném výrobním systému se zasklením izolačními trojskly. Okna jsou v případě prolomených otvorů do osazena na vnějším líci zdiva ve stopě původního pláště, ostatní klasicky umístěná okna jsou mírně zapuštěna do ostění dle umístění. Stávající střechy objektu jsou tvořeny buď železobetonovými skořepinami nebo stávajícím anebo obnoveným krovem. Na železobetonových střechách byly ponechány provizorní asfaltové pásy, byly opraveny a zabudovány do skladeb. Nad tvarovanými skořepinami hlavního sálu 1.NP a věže 8.NP jsou skladby z vrstvy pěnoskla pod asfaltové pásy s posypem nebo pod oplechování titanzinkovým plechem.
Sanace zdiva proti snižování zemní vlhkosti pronikající do zdiva je řešena pomocí provětrávacího kanálku podél obvodového zdiva. Obvodové stěny vytápěných pobytových místností jsou zatepleni z vnitřní strany vhodným izolačním systémem. Stávající dutiny obvodového zdiva částečně vyplněné původním popelem-škvárou byly vyčištěny a následně vyplněny tepelnou izolací z granulovaného recyklovaného pěnového skla. Vzhledem k charakteru objektu je vnitřní zateplení z kalcium silikátových minerálních desek s kapilárně aktivní schopností.