Petr Hájek ARCHITEKTI, s.r.o.
Petr Hájek, Martin Stoss, Cornelia Klien
Areál bývalé protivzdušné obrany Drnov byl vybudován v 80. letech 20. století k ochraně hlavního města Prahy. Dnes hlavní bunkr slouží jako vojenské Muzeum. V jednom z menších servisních objektů se investor rozhodl vybudovat krematorium pro zvířata.
Okolní krajina okouzlí svou divokostí. Areál je ostrovem v organizovaném moři přísně zastřižených polí. Keře a stromy do sebe prorůstají a zápasí o místo a světlo. Hledali jsme způsob, jak tuto atmosféru nepoškodit. Inspirací se pro nás stala příroda a sochařské dílo Anishe Kapoora a Richarda Serry. Rozhodli jsme se postavit do krajiny velké zrcadlo, které bude svými odrazy násobit vlastní okolí. Z některých pohledů dům se svým okolím splývá, aby se jiné odrazy promíchávaly s oblohou. Příchozí, který pohlédne do zrcadla, se ve skutečnosti nevidí v přítomnosti, ale hledí na svůj odraz v minulosti. Dívá se zpět, vzpomíná... Může za to konečná rychlost světla. Zrcadlo je samo o sobě v krajině mystické. Odráží a vtahuje do sebe vše kolem.
Zrcadlo má na výšku přes šest metrů a na délku přes dvanáct metrů. Jeho plocha je vyskládána z šesti tisíc drobných hexagonálních flitrů o průměru 12,6 cm a straně 6,4 cm.
Samotný provoz krematoria je umístěn v prostoru za zrcadlem, v podzemí. Při stavbě se využily všechny původní konstrukce. Do očištěných stávajících prostorů se vyzdily stěny, které rozčlenily dispozici na potřebné místnosti. Bočním vstupem v betonové stěně se vchází do přijímací haly s dřevěnou lavicí. Prosklenými dveřmi je vidět do kanceláře. Z haly se vstupuje do předsálí výstavu. Výstav představuje jednoduchou čtvercovou prostoru s dřevěnými dveřmi. Technický provoz má samostatný vstup a je ukrytý do útrob domu.
Rozhodli jsme se pro levné a nenáročné materiály. Na vnitřní a vnější vyzdívky jsou použity omítané betonové tvárnice. Do podzemního prostoru přivádí světlo úzký světlík. Šestiúhelníkové zrcadlové flitry jsou vyrobeny z leštěných kompozitních desek a lepily se ručně na vyzděnou stěnu.