ing. arch. Luděk Podlipný, ing. Martin Sladký, ing. arch. Pavel Zezula, ing. arch. Markéta Talašová / Podlipný Sladký architekti s.r.o.
Neobulider a.s.
Pozemek se nachází uprostřed zástavby bytových domů z 60.let minulého století. Na pozemku původně stála kotelna na uhlí, která vytápěla okolní domy. Později ztratila svoji funkci.
Navržený bytový dům s 29 byty a 2 obchodními jednotkami má 6 nadzemních podlažích a jedno podzemní podlaží. Dům se přimyká k sousednímu bytovému domu a směrem k nižším objektům na protější straně ulice výškově sestupuje. Podél komunikace jsou navržena venkovní parkovací stání, parter je doplněn stromy a okrasnou zelení. Ve vnitrobloku je navržena parková plocha s dřevěným altánem.
Bytový dům je objemově i materiálově rozdělen do dvou hmot. Vyšší šestipodlažní i nižší čtyřpodlažní sedí na společném parteru, ve kterém je umístěno parkování a nebytové prostory. Vyšší hmota se tektonicky přiklání k okolní zástavbě, působí stabilně, „těžce“, nižší hmota je naopak „odlehčena“ lodžiemi a většími okenními otvory. Výrazným prvkem v 6.NP jsou nárožní terasy doplněné rámovou konstrukcí s pergolou.
Fasády domu jsou řešeny dvěma typy broušených a jemnozrnných omítek. Zábradlí lodžií a teras je řešeno jako poloprůhledné z jeklových profilů, doplněné svislými lamelami, zábradlí u teras jsou doplněna plechovými květníky. Rastrový motiv u ocelového zábradlí se dále uplatňuje na fasádě parteru, která je navržena z trapézového plechu.
Autoři návrhu se inspirovali dílem Michelangela, jeho fragmenty jsou pak použity jako citace v detailu společných prostor např. na skleněném obkladu u hlavního vstupu do objektu nebo jako označení pater.
Projekt je koncepčně navržen a realizován jako energeticky pasivní. Nosná konstrukce domu je navržena v kombinaci železobetonu a vápenopískového zdiva. Konzoly lodžií jsou porvedeny ve formě ISO nosníků. Obálka budovy je nadstandardně zateplena a opatřena okny s trojsklem. Okna jsou standardně opatřena předokenními žaluziemi. Byty mají centrální systém nuceného větrání s rekuperací tepla. Vytápění bytů je teplovodní, zdrojem vytápění je přípojka horkovodu. Byty v posledních patrech mají autonomní systém vytápění a chlazení pomocí tepelného čerpadla a fotovoltaických panelů.